Jak zwalczyć odwodnienie

sklep-izotonic

Odwodnienie jest poważnym problemem, który niestety jest zbyt często bagatelizowany. Organizm, który ma niedobór wody wysokości 1,5% już jest odwodniony, a pragnienie czujemy dopiero przy utracie około 2% płynów. Jest to więc jasny sygnał, że zdecydowanie jest nie najlepiej. Sygnalizuje to również kolor moczu. Jeśli jest ciemny, to także nie wróży dobrze. Negatywnych skutków odwodnienia jest całe mnóstwo. Wiele osób szuka rozwiązań w przypadku bólu głowy u lekarza, który przepisuje potem całkowicie niepotrzebne leki. W dziewięćdziesięciu procentach ból głowy jest spowodowany brakiem płynów w organizmie. Do tego dochodzą inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak skurcze mięśni czy wstrzymanie wydzielania potu. Rozwiązanie przekornie jest szczególnie nieskomplikowane i zawsze jest gdzieś w pobliżu nas.

Problematyczne jest, kiedy ktoś smaku wody po prostu nie lubi. Świetną metodą może być dodanie do niej kilku plastrów jakiegoś cytrusa, na przykład cytryny, kilku listków mięty lub ogórka. Taka mieszanka dodatkowo orzeźwia i może być szczególnie pomocna w upalne dni. Jeżeli komuś szczególnie wybrednemu nie odpowiada nawet to, sklep z napojami izotonicznymi będzie odpowiednim rozwiązaniem. Takie napoje nawadniają jeszcze lepiej niż woda, a zawierają wiele potrzebnych minerałów i mają wiele smaków. To także dobra opcja dla tych, którzy intensywnie ćwiczą fizycznie. Elektrolity oraz węglowodany sprawiają, że organizm jest niewątpliwie o wiele bardziej wydajny.

Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na prostą, zwykłą wodę, należy pamiętać, żeby pić jej minimum dwa litry dziennie. Ważny jest również rozkład, w jakim ją pijemy. Nie należy przyjmować na pół godziny więcej niż szklankę, czyli około dwustu pięćdziesięciu mililitrów, płynu. Należy robić do w małych ilościach, aczkolwiek bardzo regularnie. Pomocne są tutaj różnorakie aplikacje, dostępne na każdego smartfona, które przypominają o regularnym piciu. Można zapisywać każdą szklankę, jaką się wypiło, i podsumować sobie dzień, a potem miesiąc i tydzień. Takie aplikacje posiadają często nawet licznik, ile wody powinien dostawać nasz organizm pod względem naszej wagi, wzrostu, płci, uprawiania sportu i temperatury na zewnątrz. To bardzo pomocne.

Zainteresuj się także tematem:

Idealny bidon sportowy

This entry was posted on 7 września 2017, in Sport. Bookmark the permalink.