Alkoholizm i depresja — jak przestać pić, gdy nie widzi się sensu?
Choroba alkoholowa może mieć wiele przyczyn. Zdarza się, że jest nią samotność, brak sensu w życiu, brak motywacji do zmiany swojego losu. Gdy objawom typowej depresji zaczyna towarzyszyć uzależnienie, szanse na samodzielne poradzenie sobie z problemami, są praktycznie zerowe. Jednym z głównych sukcesów, jakie można wtedy odnieść, jest podjęcie decyzji o skorzystaniu z pomocy specjalisty. Najlepszym wyborem jest ośrodek terapii uzależnień lub wykwalifikowany psychiatra, do którego można zdobyć skierowanie od lekarza ogólnego, bądź wybrać się prywatnie. Zaburzenia depresyjne współistniejące z uzależnieniem mogą pozwolić na postawienie tzw. „podwójnej diagnozy”, która w każdym przypadku powinna być leczona. Podjęcie decyzji o leczeniu należy do specjalisty, który ocenia stan pacjenta na podstawie szczegółowego wywiadu, obserwacji, testów diagnostycznych, ewentualnie dodatkowych badań.
Czym jest „podwójna diagnoza”?
„Podwójną diagnozą” nazywane są wszystkie przypadki, w których uzależnienie – czy to od alkoholu, narkotyków, czy od leków lub innych, szkodliwych substancji – występuje wspólnie ze schizofrenią, paranoją, zaburzeniami lękowymi lub afektywnymi, w tym również depresyjnymi. Eksperci szacują, że depresja częściej jest skutkiem alkoholizmu niż jego przyczyną, niemniej ok. 10% alkoholików zaczęło pić, bo nie potrafiło poradzić sobie z utrzymującym się, obniżonym nastrojem. Podwójna diagnoza należy do jednostek szczególnie trudnych w leczeniu. Wymaga kompleksowego podejścia oraz szczególnej ostrożności.
Jak jednocześnie wyleczyć depresję i alkoholizm?
Istnieją ogólnie ustalone wytyczne związane z leczeniem osób z „podwójną diagnozą”. Zakładają one skrzętne łączenie psychoterapii i farmakoterapii. Program terapeutyczny zwykle różni się od klasycznego i zakłada dłuższe leczenie niż przy samym alkoholizmie. Ze względu na niemożność dokładnego przewidzenia, jak na leki antydepresyjne zareaguje organizm wyniszczony uzależnieniem, pacjent w początkowych fazach farmakoterapii powinien pozostawać pod czujną kontrolą specjalistów.
Gdzie leczeni są pacjenci z „podwójną diagnozą”?
„Podwójna diagnoza” jest przypadkiem na tyle skomplikowanym, że nie wszystkie ośrodki odwykowe podejmują się jej leczenia. Należy więc znaleźć placówkę, która poza terapią odwykową, jest w stanie zagwarantować właściwą opiekę psychiatryczną, jak np. podwarszawski NZOZ Medox. Jako że leczenie tej przypadłości wymaga holistycznego podejścia i współpracy psychiatry, psychologów oraz terapeutów, zdecydowanie najlepiej jest wybrać klinikę zapewniającą leczenie zamknięte.