Dom szkieletowy
Decyzja o budowie domu w systemie szkieletowym staje się dzisiaj coraz bardziej powszechna. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników drewna i tego co naturalne i zdrowe. To metoda budowy dla tych, którzy marzą o swoich czterech kątach w ekspresowym tempie i nie chcą zbyt długo czekać. To także metoda dla tych, którym zależy niskich rachunkach i niewielkich kosztach budowy. Czego można się spodziewać decydując się na budowę? Oto kilka niezbędnych informacji, które pomogą podjąć decyzję tym, którzy jeszcze się wahają.
Budowa domów szkieletowych to niezwykła oszczędność czasu (http://www.domy-kubas.pl/domy-szkieletowe/). Zazwyczaj domy szkieletowe stawiane są pod klucz. Można także zdecydować się na firmę, która zajmie się konstrukcją i postawieniem domu w stanie surowym. Dalszy etap, tj. instalacje i wykończenie możemy powierzyć innym fachowcom. Jednak, jeśli zależy nam na szybkości, warto powierzyć całą budowę jednej firmie. Wystarczy omówić z nią wszelkie interesujące nas szczegóły i wybrać odpowiednie materiały i kolory. Kiedy zdecydujemy się na konkretny projekt, od naszej decyzji zależeć będzie:
- czy dom na zewnątrz wykończony będzie drewnem, czy z wyglądu nie będzie niczym różnił się od budynków murowanych;
- wybór koloru okien, drzwi, rynien i pokrycia dachowego;
- wykończenie wnętrza — drewno lub płyty gipsowo-kartonowe.
Wybudowanie domu w stanie surowym trwa zazwyczaj 3 tygodnie. Oczywiście, może się on wydłużyć przy większej powierzchni domu lub bardziej skomplikowanej bryle. Kolejny etap to montaż wszelkiego rodzaju instalacji. Im sprawniejsze ekipy, tym szybciej na plac budowy mogą wejść specjaliści od wykańczania wnętrz. Na tempo ich pracy wpłyną także nasze decyzje i działania przy wyborze materiałów, wzorów i kolorów. Warto wcześniej przemyśleć, jak chcemy, by wyglądał nasz dom i jak był wyposażony. Na koniec zostaje już tylko podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego i zorganizowanie przeprowadzki.
Podejmując decyzję o budowie domu w systemie szkieletowym należy mieć na uwadze, iż poza tempem prac, istotny jest również komfort jego użytkowania. Drewno, ma swoje specyficzne właściwości. Jest przede wszystkim produktem naturalnym, a więc i zdrowym. Odpowiednia izolacja sprawia, że bardzo opłacalną metodą jego ogrzewania jest gaz. Dom bardzo szybko się nagrzewa, dzięki temu nasze rachunki będą niskie. Ponadto, warto zainwestować w wentylację mechaniczną, która dodatkowo oszczędza zużycie gazu, gdyż wstępnie ogrzewa zimne powietrze, oczyszcza i rozprowadza po domu. To lepsze rozwiązanie niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Ponadto, drewniany dom szybko też się ochładza, co ma szczególne znaczenie podczas upałów.
Polecamy: http://www.recznie-pisany.pl/dom-szkieletowy/