Kiedy potrzebna jest orteza nadgarstka?
Sprawność naszych rąk i dłoni jest kluczowe w naszym codziennym funkcjonowaniu. Wykonujemy za pomocą dłoni tak wiele czynności, że nie zdajemy sobie z tego zazwyczaj sprawy, aż do momentu, w którym coś przestanie sprawnie działać. Jednym z bardziej dotkliwych urazów z punktu widzenia codziennego funkcjonowania są właśnie urazy kończyn górnych oraz inne schorzenia zmniejszające ich sprawność. Dlatego nierzadko zachodzi potrzeba wykorzystania urządzenia takiego jak orteza nadgarstka, czyli stabilizator na nadgarstek, który chroni nasze stawy przed przemieszczaniem się kości naszych kończyn w taki sposób, który może skutkować kontuzjami nadgarstka lub pogłębieniem jego uszkodzenia (jeśli uszkodzenie już się dokonało).
Ortezy profilaktyczne — zastosowanie w sporcie
Tego typu konstrukcje mogą być wykorzystywane nie tylko wtedy, kiedy dojdzie do uszkodzenia stawów lub kontuzji nadgarstka. Równie dobrze orteza nadgarstka może być stosowana przez sportowców i profesjonalistów, którzy są szczególnie narażeni na tego typu kontuzje i uszkodzenia. Wystarczy sobie wyobrazić mecz tenisowy, aby docenić rolę tego typu stabilizatorów w jakimś sporcie. Operowanie rakietą tenisową stwarza liczne okazje do przeciążeń dla stawów nadgarstka. Po pierwsze, o rakietę wielokrotnie uderza piłka tenisowa wprawiona w ruch o dużej prędkości. W połączeniu z masą takiej piłki daje to dużą porcję energii kinetycznej, którą rakieta, a następnie ręka tenisisty, musi przyjąć na siebie. Po drugie, operowanie rakietą wiąże się często z wykonywaniem bardzo gwałtownych, zamaszystych ruchów ręką. Z tychże powodów orteza nadgarstka wydaje się mało kosztowną inwestycją, a raczej polisą ubezpieczeniową, której cena jest znacząco niższa niż koszty ewentualnej kontuzji, która może skutkować niemożliwością gry w turnieju albo nawet koniec całej kariery sportowej.
Orteza jako środek do rehabilitacji
Oczywiście najczęściej spotykamy się takim wykorzystaniem tego przyrządu, które jest związane z rehabilitacją i leczeniem urazów oraz kontuzji nadgarstka. W takich przypadkach orteza nadgarstka może być refundowana przez NFZ i jej celem jest zabezpieczenie stawów nadgarstka na czas kuracji, ponieważ w tym czasie jest szczególnie łatwo o dalsze uszkodzenia. Stabilizator ogranicza zakres ruchów w taki sposób, że do takich uszkodzeń nie dochodzi. Taka orteza odgrywa ważną rolę w przywracaniu pacjenta do normalnego funkcjonowania sprzed wypadku.
Inny artykuł, który mógłby Cię zainteresować: