POChP – Przyczyny choroby i jej wpływ na życie pacjenta
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat mocno się rozwinęła. W latach dziewięćdziesiątych zajmowała ona bowiem szóste miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów; w chwili obecnej jest to już miejsce czwarte. Żeby tego było mało, statystyki wskazują, że niebawem wskazana jednostka chorobowa znajdzie się na pozycji trzeciej. To właśnie dlatego tak ważne jest, by znać najczęstsze przyczyny POChP i, w miarę możliwości, ich unikać. W tym artykule szczegółowo przedstawimy Ci Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc i wskażemy jej podstawowe objawy. Wyjaśnimy również, skąd właściwie bierze się omawiana jednostka chorobowa i podpowiemy, dlaczego nie warto bagatelizować jej wczesnych objawów. Zainteresowany? Wspaniale! W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu.
Czym jest POChP? – Wprowadzenie do zagadnienia
Zacznijmy jednak od początku, a więc od wyjaśnienia, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dolegliwość płucna o charakterze przewlekłym, cechująca się obturacją, czyli zwężeniem dróg oddechowych i oskrzeli pacjenta. Badania wskazują, że na POChP na terenach naszego kraju cierpi około dwóch milionów Polaków; na świecie liczba ta wynosi natomiast czterysta milionów osób. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu Oddychajmy.pl: http://oddychajmy.pl/. To strona poświęcona szeroko rozumianej tematyce chorób płucnych, zrzeszająca liczne badania i statystyki dotyczące Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jeśli zatem chcesz zdobywać wiedzę z rzetelnych źródeł, zachęcamy do kliknięcia we wskazany powyżej link.
POChP – Przyczyny choroby
Na wstępie należy zaznaczyć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie jest chorobą zakaźną. Przyczyną jej występowania i ciągłego rozwoju jest w dużej mierze środowisko, które nas otacza. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najczęstszych przyczyn POChP:
- Predyspozycje indywidualne – Badania wskazują, że osoby, które w przeszłości cierpiały na nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych lub przeszły gruźlicę płuc, mogą być szczególnie narażone na zachorowanie na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
- Uzależnienie od tytoniu – 90% osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc to osoby, które palą papierosy i inne wyroby tytoniowe. Dłuższe uzależnienie skutkuje większą szansą na zachorowanie na POChP.
- Pyły i zanieczyszczenia – Statystyki wskazują, że pracownicy kopalń, hut oraz tartaków mogą być narażeni na szkodliwe działanie pyłów. Warto jednak zwrócić uwagę także na smog i zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe – wszak one dotyczą nas wszystkich!
- Okres zimowy – A konkretniej ogrzewanie mieszkań nieprzeznaczonymi do tego materiałami. Produkty spalania biomasy mieszanej oraz różne formy paliw stałych mogą doprowadzić do licznych chorób płucnych.
Wskazane powyżej przyczyny POChP to przykłady tego, co może wpływać na stan naszych płuc. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/kto-moze-byc-w-grupie-ryzyka-pochp/.
Objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
Dobrze – znasz już przyczyny POChP; najwyższa pora, abyś zapoznał się także z objawami. Warto jednak wiedzieć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc w swoich początkowych fazach często nie wykazuje występowania w organizmie żadnych symptomów. Objawy widoczne na późniejszych etapach choroby przedstawiają się następująco:
- Uporczywy kaszel – Męczący, przewlekły kaszel, pojawiający się najczęściej w określonej porze dnia, niewątpliwie może być objawem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
- Duszności – Subiektywne uczucie braku możliwości złapania powietrza może być wywoływane obturacją. Wpływa ona bowiem na nieprawidłowy transport powietrza w organizmie pacjenta, co może wywoływać duszności i kłopoty z oddychaniem.
- Plwocina – Czyli specyficzna wydzielina płucna, zawierająca w sobie między innymi ślinę, resztki pokarmowe i komórki złuszczonego nabłonka. Zdarza się, że plwocina posiada również takie elementy, jak ropa, krew oraz drobnoustroje chorobotwórcze.
- Zaniżona tolerancja wysiłku – Przewlekły kaszel i duszności niewątpliwie wpływają na kondycję fizyczną pacjentów. W związku z tym obserwuje się u nich obniżoną tolerancję wysiłku, która nierzadko zniechęca chorych do podejmowania jakichkolwiek aktywności.
Przyczyny POChP – Podsumowanie
Jak widzisz przyczyny POChP nie zawsze są zależne od nas. Jeśli zatem wiesz, że dotyczą one właśnie Ciebie, a dodatkowo obserwujesz u siebie którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, powinieneś czym prędzej zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. W tym miejscu warto nadmienić, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna, a to oznacza, że nie istnieje sposób na jej całkowitą eliminację z organizmu. Dolegliwość tę można jednak leczyć objawowo, co może pozytywnie wpłynąć na komfort życia pacjenta. To właśnie dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować objawów chorób płucnych i konsultować swoje obawy z lekarzem tak szybko, jak jest to możliwe.