Rowery dla profesjonalistów — rowery szosowe
Rower to pojazd jednośladowy, napędzany siłą mięśni osoby nim kierującej, za pomocą tak zwanej przekładni mechanicznej. Polskie słowo pochodzi od nazwy firmy Rover, która dawno dawno temu zajmowała się produkcją rowerów. Rower inaczej zwany jest bicykl. I jak się okazuje sprawa wcale nie jest taka prosta, bowiem rozróżniamy różne rodzaje roweru, w zależności od ich użytkowania i celu. Tak więc nazwanie wszystkich takich pojazdów jest sprecyzowaniem ogólnym.
Wyróżniamy rowery miejskie, górskie i szosowe, a w ostatnich czasach także elektryczne. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, służą do spokojnej jazdy po mieście, nie są zbyt skomplikowane, idealne dla użytkowników, którzy lubią jeździć powoli i rekreacyjnie. Dla tych co kochają rowerowe, dalekie wycieczki po różnych terenach idealne są rowery górskie, z przerzutkami i najczęściej wbudowanymi resorami. Rowery elektryczne to niedawny wynalazek, napędzany jest zarówno siłą mięśni, jak i wbudowanym silnikiem. Dla kogo zatem przeznaczone są rowery szosowe?
Dla profesjonalistów, którzy stawiają na szybkość. Rower szosowy to innymi słowy rower sportowy, przeznaczony jest do poruszania po twardej nawierzchni, inaczej mówiąc kolarstwo szosowe to kolarstwo po prostu odbywające się na drogach publicznych. Rower szosowy posiada oczywiście klasyczny model napędzania — siłą mięśni. Układ ten składa się z zespołu przednich zębatek, napędzanych dzięki kręceniu nogami, przy pomocy pedałów i korb. Współczesne rowery szosowe posiadają dwie zębatki z przodu, a do jedenastu z tyłu. Co umożliwia od dziewiętnastu do nawet dwudziestu dwóch przełożeń. Posiada także klasyczną ramę. Tradycyjna rama roweru szosowego składa się z trójkąta o rozmiarach określonych przez UCI, tylnego trójkąta i przednich widełek, których rozmiary i budowa są także ściśle określone. Rowerami szosowymi poruszają się oczywiście kolaże. Dzięki szybko postępującej technice, najnowsze rowery szosowe są niezwykle lekkie i zachowują jak największą sztywność boczną, wykazują również niezwykle niski opór aerodynamiczny. Produkowane są oczywiście z ultralekkich, a jednocześnie bardzo wytrzymałych materiałów, takich jak: tytan, karbon, włókna aramidowe oraz duraluminium.
Współcześnie istnieje wielu producentów lekkich, wytrzymałych rowerów szosowych. Wybierając taki rower należy zwrócić uwagę na jego wagę, im lżejszy tym lepszy i solidne materiały. Musimy także zwrócić uwagę na cenę, powinna być bowiem, cóż — wysoka. Oczywiście wszystko zależne jest od naszego poziomu zaawansowania, zależy czy jesteśmy początkujący, czy jesteśmy profesjonalistami.